איך לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן בעסק?

    החזרה מהחג אמורה בעקרון להיות מאופיינת בתחושת רעננות וכוח מחודשים. הרי נחנו מלא, אכלנו כמו שצריך (אולי קצת יותר מדי…), צחקנו, נהנינו, אז למה רבים מאתנו חוזרים לפעילות בעסק ללא כוח, בלי חשק, ולעתים אפילו עם תחושה של חוסר אוויר? נשמע לכם מוכר? בין אם אתם בעלי עסק חדש של כמה חודשים בלבד ובין אם אתם בעלי עסק וותיקים, וודאי מצאתם את עצמכם לא פעם מאותגרים ואפילו מתקשים כיצד לשמור על רמת מוטיבציה גבוהה לאורך זמן בעסק שלכם. איך לחזור לפעילות, לאחר חופשה למשל, ולהמשיך מאותה נקודה בה עזבתם אותו.   איך אני יודעת? ובכן, גם אני ניצבתי (ועדיין ניצבת מדי פעם) מול אותו האתגר, וכמו כן שומעת את אותה תלונה חוזרת גם בקרב הלקוחות העסקיים שלי. עם השנים עניין אותי לחקור לעומק את עניין המוטיבציה בכלל ובעסק בפרט, מה מניע אותנו באמת להמשיך לנוע קדימה ומה גורם לנו לעמוד במקום, לאבד נשימה, לוותר.   היום , במיוחד לכבוד החזרה מחג הפסח, רציתי לשתף אתכם במספר תובנות שלי בנושא, וגם, לתת לכם טיפ זהב, כיצד לשמור על רמת מוטיבציה גבוהה לאורך זמן (בדגש על לאורך זמן) בעסק שלכם.
10159_475473162526823_1606430317_n

איך לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן בעסק?

    הנה כמה דברים שחשוב לזכור:
  1. שמירה על רמת מוטיבציה גבוהה לאורך זמן בעסק היא אחד המרכיבים החשובים ביותר להצלחתו. ברגע שיש לכם את זה, כל השאר הופך להיות קל ובר השגה.
  2. משום שכך, חשוב להבין, להתאמן ולחתור תמיד לשמור על רמת מוטיבציה גבוהה ולשמר אותה לאורך זמן.
  3. בעלי עסקים רבים נוטים להתבלבל ולחשוב שהמוטיבציה היא משהו חיצוני להם, כזה שבא והולך ללא התרעה מוקדמת וללא שליטה, ומכיוון שכך הרי שמוטיבציה היא משהו שאנחנו נתונים לחסדיו ואמורים לחכות בסבלנות עד שזו תכלית להגיע, בזמן ובתנאים שלה.
  4. האמת היא שמוטיבציה היא משהו שאנחנו יוצרים במו ידינו, היא משהו שאמור לנבוע מתוכנו ורק מתוכנו, זה לפעמים יכול להיות מאתגר ואפילו קשה, אבל מכאן גם שהשליטה והכוח בידינו. ואלו הבשורות הטובות!
1039753_10151482249433848_1714778928_o

איך לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן בעסק?

  אז איך יוצרים מוטיבציה בעסק ואיך שומרים עליה לאורך זמן? יש דרכים רבות, היום בחרתי להתרכז באחת מהן והנה היא לפניכם: אתם בוודאי מכירים את המשפט: “גם הליכה של אלפי קילומטרים מתחילה בצעד קטן אחד", נכון? כדי להסביר איך יוצרים מוטיבציה, כזו שנשארת לאורך זמן, אני אוהבת להשתמש בדימוי של עדשת מצלמה: אני קוראת לזה (יש צלמים בקהל?) – Zoom in & Zoom out. מה זאת אומרת? כדי ליצור מוטיבציה אמתית הדבר הראשון שאנחנו רוצים לעשות, זה לשוב ולהתחבר לרגע לחזון שלנו, ל'למה' שלנו? גם אם עשינו את זה כבר עשרות פעמים בעבר, חשוב לעשות את זה שוב ושוב. ולשאול את עצמינו את השאלה הבאה: למה חשוב לנו לעשות את מה שאנחנו עושים? אם זה עסק חדש, אולי שוב להיזכר למה פתחתנו אותו מלכתחילה? או, אולי, למה עזבנו את מקום העבודה הקודם שלנו? אם זה עסק וותיק אז על אחת כמה וכמה, מה הסיבה האמתית שלשמה אני קם בבוקר? למה אני עדיין מאמין בעסק הזה, משקיע בו זמן ואנרגיה, משאבים נפשיים וכלכליים? למה אני עדיין עצמאי ולא שכיר? מה זה מאפשר לי? וכולי.   כשעובדים עם חזון חשוב שנבין ונזכיר לעצמנו כל הזמן – שהחזון הגדול והיפה והערכי, גם הוא מורכב מהמון המון צעדים קטנים. לדוגמה: החזון הגדול שלי, יכול להיות עסק בינלאומי של מאות עובדים, אבל על מנת שאותו החזון  יתממש, אני אמורה, בכל פעם מחדש, לעשות צעד אחד קטן נוסף, למשל לעשות את הטלפון הבא, אותו האחד שממש לא בא לי לעשות, מכירים אותו? או לגשת לבנק לקחת הלוואה, מכירים את התחושה הלא נעימה שלפעמים מלווה לפעולה הזאת?… ועוד ועוד. אז זה ה Zoom in שלכם. הצעד האחד הספציפי הבא הזה שבלעדיו אנחנו לא יכולים להתקדם. ברור נכון? למה עדיין ה Zoom out , הלמה? – החזון שלנו, כל כך חשוב, ולמה כל כך חשוב להיזכר בו שוב ושוב, אפילו בצורה של מנטרה יומית, של כתיבה שלו על בסיס יומי? של תזכורות, בנייד וביומן ובכל דרך אפשרית? כדי לתת לנו כוח! דלק להמשך הדרך! כשקשה לעשות את הצעד הבא, הקטן, המעצבן לפעמים, זה הזמן לעשות Zoom out ולהתבונן בחזון שלנו, שיזכיר לנו למה אנחנו באמת עושים את מה שאנחנו עושים. והמיומנות היא כל הזמן, אבל כל הזמן, לעשות את אותו Zoom in & Zoom out.   אז בואו נחזור רגע ל Zoom in שלכם: בעקבות החזון שלכם, הלמה שלכם, מה הצעד הראשון שאתם הולכים לעשות כבר בשבוע הקרוב? אולי זה צעד קטן אבל שאתם עדיין לא עושים כבר הרבה זמן? אולי הצעד הזה כרוך ביציאה מאזור הנינוחות? לאיזה צעד אתם מוכנים להתחייב על מנת להוציא את החזון שלכם אל הפועל? כתבו לכם רשימה של משימות, אבל זכרו – המשימות האלה, הופכות להיות רלוונטיות רק אחרי שאתם באמת מתחילים לכתוב את החזון שלכם באופן קבוע!     המון בהצלחה ממני ואחרי חגים שמח לכולנו:) מאיה פיפנו – מאמנת למימוש החלטות חשובות בעסק